Kuruman, Andriesvale en verder (1)

Januarie 12, 2010 in Sonder kategorie

Dit het alles begin met ‘n Toyota enjin wat nie wou pas in ‘n Mercedes trok nie…

 

Sien, ons ou spannetjie is besig om voertuie voor te berei vir die 2011 Dakar wedren en ons werk al maande aan die beplanning van die jaarlikse ‘SA Bike Magazine Desert Run’ wat deur die nimlike Simon Fourie gereël word sodat mense die voorreg kan hê om in die duine van die Namib te gaan speel met hulle motorfietse, quads en viertrek voertuie. Ons beplan om die trippie te gebruik om ons drie prototipes te toets.

 

Daar is drie karretjies. Die eerste is ‘n Jianshe met ‘n 400cc Yamaha enjin. Soos hy staan is hy ‘n speelding, en ‘n baie lekker een daarby! Maar ons beplan om ‘n 800cc enjin in die ding te sit en hom om te bou sodat ons die motortjie vir die Dakar kan inskryf. Met dubbeld die krag en ander modifikasies gaan dit ‘n brutale renmotor wees wat sekerlik ‘n paar manne se oë sal laat rek. Maar die 800 cc lê nog iewers in die toekoms. Vir nou wil ons net die veerstelsel en buisraam in die duine gaan toets.

 

Jianshe is ‘n reuse Sjinese konglomeraat wat al Yamaha se produkte, asook ‘n klomp ander goed bou, soos byvoorbeeld die alombekende AK 47. Dis die derde grootste maatskappy in Sjina, en volgens Forbes is hulle jaarlikse omset drie keer groter as Suid Afrika se jaarlikse begroting. Hulle gaan ons Dakar aanslag ondersteun.

 

Dan het ons twee Nanyi’s. Die Sjinese motorjies kom in tweetrek en viertrek weergawes en is toegerus met 1100cc enjintjies. Bob Quoi, die bemarkingsbestuurder vir die maatskappy en Yian Kwon, die hoofingeneur, is saam met ons op die ekspedisie. Hulle wil bitter graag leer oor wat ons doen om motors vir die moordende Dakar voor te berei.

 

Saam met die Sjinese is ons ‘n span van 12 mense.

 

Die oorspronklike plan was heel eenvoudig. Alles – motors, gereedskap, kampeertoerusting, kos en klere – word in die groot dienswa gelaai en dan volg ons met ‘n Landrover en my Isuzu. Ongelukkig blaas die perd wat die voorhaker wa moet sleep toe sy Mercedes Benz enjin. Ons het twee dae voor ons moet vertrek Kuruman toe! Ons soek naarstigtelik rond en kry ‘n fris V6 Toyota enjin by ‘n skrootwerf. Baie rande later is die enjin by die werkswinkel en word hy ingebou in die perd in. En net daar begin die moeilikheid…

 

Die Toyota se elektronika wil nie met die meganika van die Mercedes sleepvoertuig praat nie. Daar’s drie ingeneurs en verskeie werktuigkundiges in ons span en nie een kan hond haaraf maak met die probleem nie. Ons kry naderhand iemand in die hande wat ‘n kenner is op die gebied van elektronika van motors en hy belowe hand en mond om ons te kom hand gee, maar hy daag toe uiteindelik nooit op nie. Twee uur die oggend van die dag waarop ons moet vertrek, gee ons bes en beweeg oor na plan B…

 

By ons werf staan ‘n dubbeldekker sleepwa wat ontwerp is om klein sleepwaentjies te vervoer. Ons sny die boonste dek af en versterk die spulletjie sodat ons die twee Nanyi’s daarop kan laai. Een van ons span besit ‘n groot V8 Chev en hy sal hierdie lang sleepwa haak. Die Jianshe gaan op sy eie treiler agter die Land Rover ry. Al die gereedskap, kos en klere gaan in ‘n bostreiler in en ek sleep hom met die Isuzu.

 

Intussen word die Nanyi’s se houer op Durbanhawe deur die doane vertraag sodat hulle ook ruim drie dae later as beplan by ons werf opdaag. Nie ‘n goeie begin nie…

 

Maar uiteindelik is die groot oomblik daar en ons trek, ‘n dag laat, weg. Omdat ons die wegspring in Kuruman gemis het, moet ons nou mik vir Andriesvale, ‘n klein plekkie 300 kilo’s anderkant Upington. Dis ‘n epiese tog en die swaar sleepwa agter my bakkie verdubbel my dieselverbruik sodat ons elke dan en wan moet stop om vol te maak. Saam met my in die bakkie is Number One Son, my oudste, Snotvis, my jongste en die twee Sjinese. Ons ry laatmiddag van Sundra af en kom sonop in Andriesvale by die Molopo Lodge aan. Dis nou via Ventersdorp, Coligny, Sannieshof, Kuruman en Upington… Magtag, maar dis ‘n ent!

3 antwoorde op Kuruman, Andriesvale en verder (1)

  1. Ek stofsuig nou nog om alles te probeer uitkry…

  2. pasella het gesê op Januarie 12, 2010

    Klink na ‘n lekker avontuur

  3. Dit was groot my ou maat! Ek en die seuns het ‘n wonderlike tyd gehad.

Laat 'n Antwoord

Jou e-posadres sal nie gepubliseer word nie. Vereiste velde word aangedui as *.